Bisiklet Turu İçin Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Bisiklet Turu İçin Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Efendim selamlar!

Kim demiş, Schengen vizesine ilk başvurunda 3 aylık vize vermezler diye? Planlamanı doğru yaparsan, programını iyi hazırlarsan, evraklarını eksiksiz bir şekilde verirsen paşalar gibi alırsın! Velhasıl, sonunda vize koşturmacası bitti ve 3 ay kalmalı, 180 günlük vizemi de içeren pasaportumu aldım! Şimdi ufak ufak vize süreciyle alakalı akılda kalanlar, dikkat edilmesi gerekenler ve olmazsa olmazları irdeleyelim.

Bildiğiniz üzere, ortalama beş ay kadar sürecek bir bisiklet turu planım vardı. Bunun hakkıyla yapılabilmesi için Avrupa bölgesinde maksimum süreli ve çoklu girişli vizeye ihtiyacım vardı. Schengen vizesinde, bölgede geçirilecek süre olarak maksimum üç aylık vize veriliyor ve benim istediğim turu yapabilmek için bu vizeyi almam gerekiyordu. Vize başvurusunu yapmadan önce, her cahil gibi ben de yurtdışı tecrübesi çok olan arkadaşlardan fikirler aldım, internette saatlerce bilgi aradım ama benim gibi bisiklet turu yapan ve uzun süreli bir vize talebinde bulunan kimseyi bulamadığım için, sorularım genel olarak cevapsız kaldılar. Gidenler ya yeşil pasaportluydu, ya kısa süreli turlar yapmışlardı ya da daha önce birçok kez Schengen bölgesinden vize aldıkları için vize konusunda sorun yaşamıyorlardı. Dolayısıyla bu yolda yalnızdım ve okuduklarımı, kendim için yorumlayıp, dosyamı buna göre hazırlamam gerekiyordu. Daha önce bir çok kez Schengen vizesi almışsanız ve size uzun vizeler verebiliyorlarsa bu aşağıda sayacaklarımın hiçbirini yapmanıza gerek olmayabilir. Ben ilk kez Schengen vizesine başvuracağımdan işi riske atmamak için her adımı uzun uzun düşünerek attım.

schengen_vizesi_icin_gerekli_evraklar_2016_h588158_80154

Öncelikle vizeyi nereden almam gerektiğini netleştirmem gerekiyordu. İnternette hangi ülkenin daha kolay vize verdiği, hangisinin cimri olduğu konusunda bir sürü yazı okudum. Hangi ülkeden gireceksen oradan al diyenlerle, hangi ülkede daha fazla vakit geçireceksen oradan al diyenler kafa kafayaydı. Bunun yanında, “farketmez hacı, hangisinden alırsan al, sorun yapmıyorlar” diyenleri de gördüm. Ben, bisiklet turu yapacağım için, planlamamı net bir şekilde ortaya koymalıydım ve çok yazılan iki seçeneği de göz önüne almayı ve turun rotasını bu şekilde planlamayı daha doğru buldum. Planlamamı, hangi ülkeden giriş yapacaksam, en çok zamanı da o ülkede geçirecek şekilde değiştirdim. Bu zamana kadar birmilyonyediyüzkırkikibinaltmışbeş kere değiştirdiğim tur rotası, bu yüzden bir kez daha yeniden yapılmak zorunda kalındı. Okuduğum yazılarda İtalya’nın kolay vize veren bir ülke olduğu yazıyordu ve planlamamı İtalya üzerine yoğunlaştırdım.

İtalya vizesi başvurusunu yapmak için aracı kurum olan iData firmasının sitesinden, hepimizin bildiği, standart evrakların listesini indirdim. Yolculuğum bisiklet üzerinde olacağı için, istenen evraklardaki uçak biletinin yerine, turumla alakalı bir bilgilendirme yazısı ve turun geçeceği rotanın çizimini ekledim. Verdiğim rotaya uygun olarak, kendi limitlerime ve rotanın eğimine göre belirlediğim mesafelerde otel rezervasyonları yaptım. Burada iki rezervasyon arasında belirleyeceğiniz mesafeler önemli, çünkü inandırıcı olmayan mesafeler koymak turu inceleyen kişinin gözüne çarpabilir. Turda çadırda kalacak olabilirsiniz, warmshowers ya da couch surfing gibi sistemlerden yararlanmayı düşünüyor olabilirsiniz. Niyetiniz ne olursa olsun, otel rezervasyonlarını yapmanız çok önemli. Gün gün, mesafelere dikkat edilerek kontrol ediliyor. O yüzden üşenmeden, ücretsiz olarak iptal edebileceğiniz rezervasyonları tek tek yapın. Bu rezervasyonlar sadece vizeyi alacağınız ülkeyi değil, Schengen bölgesinde kaç ülkeyi gezmeyi düşünüyorsanız onları da içermeli. Belli bir standart koyarak, rezervasyonları rotanıza uygun yapmakta fayda var. Bu konunun önemine daha sonra tekrar değineceğim.

Pasaport

Tüm evrakları tamamladıktan sonra, turun amacını ve ne kadar süreceğini belirten ve verilebilecek en yüksek vize süresinin verilmesini talep eden bir dilekçe yazdım. Başvuru evrağında ne kadar vize istediğinizi yazıyorsunuz ama yine de bir dilekçeyle isteğinizi daha görünür kılmak açısından faydalı olacaktır.

Gerekli evraklar arasında yer alan Seyahat Sigortasını mutlaka yaptırın ve listeye ekleyin. Turunuz ne kadar sürecek olursa olsun ve kaç günlük sigorta satın alırsanız alın, sigortayı yaptırdığınız firmanın size vereceği maksimum risk günü sayısı, yurtdışına çıktığınız günden itibaren 90 gün oluyor. Yani ben beş ay turda olacağımı varsayarak 150 günlük bir sigorta alsam da, 90 gün sonunda Türkiye’ye girip çıkmazsam sigorta 90. gün sonrasında oluşabilecek kaza, hastalık vb. gibi durumlarda size destek olmuyor. Bunu bilin ve alacağınız sigorta süresini boş yere uzun tutmayın ve fazla para ödemeyin. 90 gün sonunda ülkeye girip çıkma şansınız varsa uzun süreli de alabilirsiniz tabi.

Tüm evraklar tamamlandıktan sonra, idata sitesinden aldığım randevu saatinde idata ofisine gittim. Oraya gittiğinizde size tekrar numara veriyorlar ve tekrar sıra bekliyorsunuz. Bu süre bir saati bulabiliyor. O yüzden yarım saat önce gitmeniz faydalı olabilir. Sıram geldiğinde görevli arkadaşa evrakları verdim, tüm rezervasyonları ve gerekli evrakları tek tek kontrol etti. Bazı rezervasyonlarımda hata olduğunu görünce son anda internetten düzeltip, rezervasyon evrağı üzerindeki tarihi kalemle düzeltmiştim. Bunu yapmayın ? Eğer bir hata varsa evrağı yeniden yazdırın. Evrak yazdırmanız gereken durumlarda girişteki arkadaşlar size yardımcı oluyorlar (2 rezervasyon evrağına 7,5TL ödedim). Burada size seyahatinizle ilgili sorular soracaklar ama gerilmeyin ve planınız neyse onu anlatın. Ben açıkçası gergin gitmiştim ama idata çalışanlarının oradaki amacı size yardımcı olmak. Her konuda aklınıza takılanları sorabilir, kendilerinden yardım alabilirsiniz. Evrakları teslim ettim, ödemeyi yaptım. Burada size verilen ödeme makbuzunu kesinlikle saklayın. Pasaportunuzu bu makbuzun aslı ile alacaksınız.

Bir haftalık bekleyiş sonunda idata sitesinden sorgulama yaptığımda “eksik evrak bekleniyor” uyarısı gördüm. Hemen idata çağrı merkezini aradım ve yaklaşık yarım saat sonra kendilerine ulaşabildiğimde, çağrı merkezi olarak bilgi veremediklerini ama gün içinde aranacağımı ilettiler. Her evrağı ve hatta fazlasını koyduğuma emindim ve eksik evraktan kasıtlarının ne olduğunu merak ediyordum. Elim telefonda bir saat civarı bekledikten sonra beklenen arama geldi ve gün gün rotanın liste halinde hazırlanmasını ve tekrar verilmesini istediler.

Aslında ilk hazırladığım dosyada turun rotası vardı ama harita üzerinden değil de, liste halinde görmek istemişlerdi. Başlangıç ve bitiş noktaları, arada geçeceğim köyler, kasabalar, toplam mesafe ve görmeyi planladığım yerler olarak liste yaptım. Listenin başına da, tekrar turun detaylarını içeren bir ön yazı ekledim. Bazı rezervasyonları da değiştirip, yeniden yazdırdığım rezervasyon evraklarıyla birlikte yine bir dilekçe yazarak evrakları tekrar teslim ettim. Ek evrak verecekseniz tekrar sıraya girmenize ya da randevu almanıza gerek yok. Ek evraklara farklı bir kişi baktığından hızlıca evrağı teslim ettim ve tekrar beklemeye başladım.

Yine bir hafta sonra tekrar aranarak, görüşme için konsolosluğa çağırıldığımı ilettiler. Uzun bir tur olacağından bunu talep etmeleri normaldi. Görüşme için tarih verdiler ve o tarihte konsolosluğa gittim. Kapıda uzun bir bekleyişten sonra içeri salona alındım. Benden önceki çağrılanların konuşmalarını duyabiliyordum. Hangi otelde kalacaklarını, nereleri gezeceklerini, ne kadar kalacaklarını, avrupada akrabaların olup olmadığı gibi temel soruları soruyorlardı. Bu sorular beni germişti çünkü zaten tüm cevaplar ellerindeki dosyada vardı. 45 otel rezervasyonu yaptırmış biri olarak değil otel adı, hangi kasabada olduklarını bile söyleyemezdim. Ben bu gergin düşüncelerle kendimi daha fazla gererken, sıra bana geldi ve derin bir nefes alıp görevlinin yanına geçtim.

Bankoya giderken gergindim ama oraya ulaştığımda gerginliğim ve heyecanım geçmişti. İsmimi söyledim ve dosyamı almaya gitti. Dosyamı alıp açtığında bu dosyaya başkasının bakacağını söyledi. Yani yukarıda belirttiğim o gerçekten her adımı doğru atmamız gerekliliği burada karşıma çıkıyordu. Dosyam, ilgili ve konuya hakim birisine verilmişti ve her detay inceleniyordu. İki kişi birden çeşitli sorular sordular ve hepsine olduğu gibi cevap verdim. Eşimin neden tura benimle birlikte gelmediğini sorduklarında, kandıramadım dedim ? Beklediğim gibi gergin bir görüşme olmadı, sakin ve pozitif bir enerjiyle görüşmeyi bitirdik.

Ve birkaç gün sonra pasaportun idata ofisine iletildiği belirten mesaj telefonuma ulaşınca, hemen gidip pasaportumu aldım ve 90 günlük vizeyi aldığımı gördüm.

İlk kez vize alıyor olsanız da, istediğiniz kadar vizeyi alabiliyorsunuz. Yeter ki tüm evrakları tamamlayın ve fazlasını da sunma becerisine sahip olun. Görüşmeye çağırırlarsa sadece planınızı anlatın, yalanlar söylemeyin, başvuru evrağında yazdığınız senaryoya sadık kalın ve vizenizi alın. Umarım faydalı olmuştur.

Ben vizemi artık aldığıma göre, bir hafta içinde yola çıkacağım. Rotada yine değişiklikler oldu, bununla alakalı rota sayfasını da güncelleyeceğim.

Hadi görüşürüz! ?

1 yorumcuk var
 1. Mukaddes dedi ki:

  Merhaba bisiklet dostu gezgin arkadaş 🤗
  Paylaşmış olduğun bilgiler için teşekkürler. İlk kez Schengen vizesi ile bisiklet turuna çıkma planım var. Evraklarım hazır ancak birkaç ülkeye geçmek niyetindeyim ve uzun tarihli vize alabilecek miyim diye endişelerim vardı. Yazın bana yol gösterici oldu.
  2016 da yola çıkmışsın. Uzun bir zaman önce. Turun ile ilgili tecrübelerini paylaştığın bir sosyal platform varsa okumak isterim.
  Saygılar
  Mukaddes Akbulut

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir