Değerlendirme ve Son Gelişmeler…

Avrupa ve Balkanlar Turu öncesi değerlendirme ve son gelişmeler..

Efendim selamlar!

Okuduğunuz üzere, Ege turumuzu bitirdik ve Avrupa turunun hazırlıklarına yoğunlaştık. Tur sonrası hissiyatlar, öğrendiklerim, yeni yapacağım turdaki gelişmeleri kısa kısa aktarmak istedim.

Ege turunda, bildiğiniz gibi oldukça acı çektiğim günler oldu. Yani aslında ilk gün hariç hep acılar içindeydim. Bu turdaki temel yanlışım, yapamayacağım mesafelere çıkmak oldu. 3 günde 450 kilometre, 6 günde 750 kilometre yol yaptık. Bu mesafeler benim için fazla. Kendini tanıyan bir insanım, bu mesafeleri yapamayacağımı biliyordum ama denedim. Artık zorda kalmazsam denemeyeceğimi biliyorum ? Bundan sonra, yapmayı sevdiğim gibi, keyif alarak süreceğim. Yapabileceğim maksimum mesafeleri de biliyorum, sınırlarımı da.

Ege'de doğa, ege deniz kıyısı, ege koyları

Boxer giyerek uzun turlar yapmak, oldukça sıkıntılı sonuçlara yol açıyor, bunu da acı bir şekilde tecrübe etmiş olduk. Don kesiğinden ciğerim soldu. Uzun paçalı ve vücuda yapışan türden iç çamaşırlar ya da koşucuların giydiği taytlardan tercih edilebilir. Bisikletçilerin kullandığı pedli taytlardan da tercih edebilirsiniz ama bu taytı üst üste günlerce kullanacağınızı düşündüğünüzde, iki gün sonra ter kokunuz sınırdışı edilmenizi sağlayacak seviyelere ulaşabilir. Süngersi pedleri nedeniyle yıkasanız hemen kurumayabilir. Bence gereksiz bir yük olacaktır. Koşucuların kullandığı taytlardan iki tane aldım. Her gün birini kullanıp, diğerini yıkayacağım. İnce bir yapısı olduğu için hızlıca kuruyacaktır.

Yanıma aldığım gereksiz yükler olduğunu gördüm ama çok fazla eksiğim olduğu da aşikar. Uzun süreli bir tura çıkıyorsanız, neye ne zaman ihtiyacınız olacağı belli olmayacaktır. Yanıma alacağım malzemeler konusunda çok fazla seçeneğim olduğunu, neleri alıp, neleri elemem gerektiğini görmüş oldum. Detaylı malzeme listemi yakında sizlerle de paylaşacağım.

malzeme, balkanlar, tur malzemesi, bisiklet malzemesi, kamp malzemesi

Tur normalde Haziran ayının ikinci haftasında başlayacaktı. Konsolosluk önce vize için ek evrak istedi, teslim ettim, şimdi de görüşmeye çağırdılar. Ayın 15’inde görüşmeye gidip, bisiklet turuna çıkacağıma ve geri döneceğime kendilerini ikna etmem gerekiyor. Evraklar, izinler, rezervasyon evrakları, para, ot, bok her şeyi verdik ama görsel olarak da ikna etmem gerekiyor. Başka bir şey çıkmazsa önümüzdeki Salı günü yola düşeceğim. Şunu da söylemem gerekir ki, vize ile ilgili sorun yaşarsam kenarda tuttuğum bir B planım var. Yüzümü güneşe çevirip, turu doğuya doğru çevirebilir ve Orta Asya bölgelerini gezebilirim. Aslında Avrupa bölgesinden çok Balkan bölgesini gezmek istiyorum ama Balkanlara geçebilmek için de şengen vizesine ihtiyacım var. Sorun yaşamam durumunda, dediğim gibi yönümü doğuya çevireceğim. Vize süreçleri ile ilgili de detaylı bir anlatım yapmayı düşünüyorum. Tabi vizeyi alabilirsek. ?

Bisiklet üzerinde daha konforlu bir sürüş yapabilmek için, bisikletin donanımında ufak değişiklikler yapıyorum. Öncelikle yokuş performansını artırmak için öncelikle 48 x 36 x 26 dişli sayısına sahip ön aynakolu, 40 x 30 x 22 olarak değiştirdim. En küçük dişli sayısı azaldığı için, yokuşlarda pedal daha hafifledi. Şehir içi kullanımında pek gerekli olmasa da, çok uzun tırmanışlarda çok rahatlatan bir etkisi olacak. Bunun yanında, uzun inişlerde bileklerime fazla yük biniyor ve bir süre sonra bileklerde ağrılar oluşuyordu. Daha dik bir oturuş pozisyonu sağlayıp, bileğe binen yükü azaltmak için daha kısa ve daha dik bir gidon boğazı taktım.

Ege turu, bisikletle ege turu, bisikletle kamp

Ege turundan kalan ağrılarım geçmiş görünüyor. Doktor olan arkadaşım Onur, bu süreçte bana oldukça yardımcı oldu, kendisine buradan teşekkür ediyorum. İlaçlar, egzersizler ve bol dinlenme sürecinden sonra şu an kendimi iyi hissediyorum. İyileşme dönemimde çok fazla bisiklete binmedim. Kısa mesafeli sürüşlerim oldu ama bunlar son durumu görmek için yeterli değil. Hem kendimi, hem de yaptığım donanımsal değişiklikleri test için 30-40 kilometrelik bir tur yapıp, durum değerlendirmesi yapacağım.

Şimdilik aklıma takılan başlıklar bunlar. Merak ettiğiniz bir şey olursa maille ya da yorumla iletebilirsiniz.

Sevgiler.

İlk yorum yapan sen ol!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir