sjcm0656

Prag Gezmesi, Güzel Biralar ve Haşhaş..

Bir milyon yıl sonra tekrar merhaba arkadaşlar. Uzun zamandır hikayeyi devam ettiremedim, ayem so soriy. Telafi edeceğime inanıyorum. Öptüm. Bye. Kaldığı yeri hatırlayamayanlar için dev hizmet: Bir önceki yazının linki sdklfsa

—- o —- o —- o —- o —-

Evet, kapı açılmış, karşımda biri baksırlı, biri entarili iki adam belirmişti. Hepsi canhıraş bir şekilde bisikletimi içeri almama yardımcı oldular. En sıcak karşılandığım varmşavırz evi açık ara burasıydı. Donla entariyle soğuk bir karşılama beklenemezdi zaten, belli ki ortam hararetli sdflsjd Bulana kadar canım çıkmıştı ama olsundu, o kadar da olurdu.

İçeri girip hafiften soluklandıktan, eşyaları yerleştirdikten sonra tanışma faslına giriştik. Entarili esmer eleman Fas’lıydı, baksırlı eleman ortalarda görünmüyordu, hatun kişi de Çekya vatandaşıydı. Faslı abi ile Çekyalı abla anladığım kadarıyla evliydi, detayını da sormadım zaten. Bir anda neden evlilik programı sunuyormuş gibi ilişkilerinin detayına girdiğimi de bilmiyorum. Neler oluyor sljdfjs. Neyse. Adamın içinden gelmiş, bugün yöresel kıyafetlerini giymiş. O da bana denk geldi. Belki de ben geliyorum diye giydi. Bilmiyorum.

O da, zamanında ülkesi sömürülen şanslı azınlıktan olduğu için İspanyol vatandaşı olmuş, şimdi her avrupa ülkesinde rahatça takılabiliyor. Ben eşyalarımı yerleştirdikten sonra mutfakta Faslı abi, Çek abla ve ben oturup muhabbet etmeye başladık. Baksırlı eleman arada bir mutfağa gelip, “you’re crazy man!” diyip gidiyordu. Sürekli uyuyor gibiydi. Elemanla olan tek diyaloğum “you are crazy, man!” cümlesine karşılık verdiğim “hehe” tepkisiydi. Bu orada kaldığım iki gün boyunca aynı şekilde devam etti. Biz mutfakta otururken geldi, kendisine su ya da kahve aldı, ve ottan kızarmış, kapanmak üzere olan gözleriyle gülümseyip, “you are crazy man” dedi. Ben de  “hehe” dedim. Birkaç kez odasına girip çıkarken denk geldi, ortam duman altı ve buram buram ot kokuyor sdlkfsajl.

Faslı abinin memleket insanı ile bizim memleket insanı Arap kültüründen çok etkilendiği (daha doğru şekilde söylemek gerekirse din sebebiyle kültürel erozyona uğrayıp, bir şekilde Araplaştırıldığı) için toplumlarımızın çok fazla benzer noktası vardı. Saatlerce bu muhabbetleri yaparak eğlendik. Türkiye’ye neden İngilizce hindi dendiğini anlayamadığını söylediğinde, “biz de sizin Morocco’ya Fas diyoruz” dedim sadfls. Ne alaka aq?! dedi adam salkfsjsd. Az da olsa kültürel yakınlığının olduğu biriyle muhabbet etmek çok eğlenceli olmuştu. Genel olarak konuşma tarzı da çok komik olduğu için ilk başta entariyle gördüğüm için bi denişik gelen adamla baya muazzam bir muhabbete girmiştik.

Çekya’nın inanılmaz bir ot kafası var. Çekya’da gördüğünüz her birey ya otçudur ya alkolik. Ortasının olduğunu sanmıyorum sdfklsad. Faslı abi de sıkı bir haşhaş fanı. “ot iyidir ama haşhaş, ahh, haşhaş bir başka. Buralarda iyisini bulmak çok zor, bizim dağlarımızda çok kaliteli haşhaş yetişir” diye anlatıyor, gözlerindeki o muhteşem özlem ve aşkla sdlfsafs. Bir önceki yazıda bahsetmiştim, yan komşuları olan teyze zillerinin üzerine etiket yapıştırmıştı. Bu teyze, Faslı abiye acayip ayar oluyormuş. Sürekli onu anlatıp şikayet etti dsfklsfa. Balkonda haşhaş içerken duman, rüzgar yüzünden onun evine gidiyormuş, teyze de balkondan çıkıp buna bağırıyormuş. “Ben senin evinde içmiyorum, kendi evimde içiyorum, esen rüzgara müdahale edemem” cümleleriyle biten saçma sapan atışmaları oluyormuş sadfksfss.

Neyse. Çocukluğumdan beri en çok görmek istediğim şehirlerden biriydi Prag. Prag’ı doğru düzgün gezebilmek için orada iki gece kalmak istedim. Sağolsunlar bana Prag’la alakalı görmem gereken yerleri, uygun fiyata yemek yenebilecek yerleri, bazı tarihsel olayları anlattılar. Bir de Çek’lerin muazzam bir haritası var. Devlet Google Maps gibi bir harita yapmış. En ufak sokaktan, en küçük dükkana kadar her şeyi orada bulabiliyorsun. Görüntü kalitesi ve detay bilgi açısından muazzam. O harita üzerinden bana gidilecek yerleri de tarif ettiler.

sjcm0642

Ertesi sabah çantaları eve bırakıp, bisikletle Prag’a gittim. Evden yaklaşık 20-30 dakika sürüyordu. Prag’ın meşhur ve turistler tarafından rağbet gören merkez yerlerine ulaştığımda, standart bir turistik şehir manzararı vardı karşımda: milyonlarca Çinli slkfsakf. Zombi istilası gibi sarıyor adamlar tüm şehir merkezlerini. Her fotoğraf çekme gayretimde önüme mutlaka bir Çinli girdi. Baya mücadele ettim ama sonra vazgeçtim fotoğraf çekmekten. Çektiklerim de düdük gibi çıkıyordu zaten. Turistik yerleri sezonda gezmemek lazım. Misal şimdi gitsen mis gibi olur oralar. Faslı abi de bu tarihlerde Prag’a hiç inmediklerinden bahsetmişti. Neyse. Bisikletimin bana vermiş olduğu rahat gezinme yetkisine dayanarak, canımın istediği tüm ara sokaklara girerek gezebildiğim kadar gezdim. Tepelere tırmanıp mimarisiyle beni büyüleyen şehre yukarıdan baktım. Bir sigara bile yaktım.

sjcm0661

sjcm0658

Her yerde olduğu gibi burada da çok sayıda Türk vardı ve Türk olduklarını anlamama ihtimaliniz yok gibi bir şey sjfsjs. Yüzlerce turist kafilesi gördüm, çoğunda kulaklık ve mikrofon sistemi vardı. Rehber gezdikleri yerlerin tarihi olaylarını mikrofondan anlatıyor, diğerleri kulaklıktan dinliyordu. Bir yerde bir kişinin bir kalabalığın içinde ellerini kaldırarak, hararetli ve bağırarak bir şey anlattığını gördüm. Kesin Türk kafilesi bu dedim. Yanlarına gittiğimde rehber, Nazım’ın orada yazdığı bir şiirin hikayesini anlatıyordu sdlkfask

Bir keresinde de Astronomik Saat‘in oradan geçerken dayının biri tam geçiş yolumun üzerinde eşi ve kızının fotoğrafını çekiyordu. Ablamın başı kapalıydı. Kesin Türk bunlar diye düşündüm, fotoğrafı çekmesini beklemek için durdum. Adam bana baktı, “geç aslanım geç” dedi. “Geçiyorum bak!” dediğimde üçünün yüzü de şaşkınlıktan bembeyaz oldu sdklfs. Bu saatin etrafı inanılmaz kalabalık. Yüzlerce insan tiyatro izler gibi saati izliyor. Özellikle saat üzerindeki nesneler hareket etmeye başladığında herkes telefonlara, kameralara sarılıp o anları kaydetmeye başlıyor. Bitince de çılgınca bir alkış falan kopuyor slfasfj. O anın tadını çıkarmak varken neden kameralara sarılıyor insanlar, bunu hiç anlamıyorum. İnternette 30 saniye içinde o saatin yüzlerce açıdan çekilmiş videosunu bulabilirsin, sen çekince ne değişiyor, ne özelliği oluyor? İzle ve hayran kal, ayrıntıları görmeye çalış, sürüden ayrıl biraz lan sflasdj.

     sjcm0652 sjcm0651 sjcm0644

Prag’a giderseniz yemeğinizi Restaurant Havelska Koruna ‘da yemeniz lazım. Lazım diyorum çünkü yok böyle bir ucuzluk. 3 çeşit yemek, tatlı ve birayı 7 euro gibi bir rakama gömdüm. Yerel yiyecekler de var, herkesin bildiği türden yemekler de var. Girişte hayvan gibi bir sıra bekliyorsunuz ama gayet tatmin edici bir yemek ve fiyat. Tam eski usül bir lokanta. Sıraya giriyorsun, sana fiş veriyorlar, yemeklerin olduğu standa varınca istediğin yemekleri söylüyorsun, fişine yazıyorlar, çıkarken de kasada ödüyor ve çıkıyorsun. Nefis sistem sfasdk.

Kafka’nın evine, müzesine, eskiden Stalin heykelinin olduğu ama sonradan yıkılıp yerine metronom konulan tepeye falan çıktım. Çekler, Sovyet zamanı Ruslardan çok baskı gördüğünden, biraz da silah zoruyla sosyalist oldurulduklarından dolayı komünistlerden pek hoşlanmıyorlar. Komünizmden çıkınca Stalin heykelini kaldırıp, “zaman devam ediyor” gibi bir anlam içerdiği için yerine dev bir metronom koymuşlar. Benim bisikletimin ön çantasında bir Yugoslav Kızıl Yıldızı vardı, Bosna’daki bir antikacıdan almıştım. Faslı abi ve Çek abla, “burada onu görmeseler iyi olur, pek sevmezler Komünistleri” falan diye uyarmıştı beni 🙂 Demirden korksak trene binmezdik aslanım. Balkanlardaki eski sosyalist ülkeler o günleri sevgiyle anarken, Sovyet etkisiyle komünizme geçmiş ülkelerin tamamında böyle bir sıkıntı var. Olsun, en azından biraları güzel 😛

sjcm0643

sjcm0654

Gün boyunca gezdim, sağda solda gözüme çarpan her yerde bira içtim. Birkaç tane de güzel biraya denk geldim. Prag’da neredeyse hiç Çek görmedim diyebilirim. Tam bir turistik merkez olmuş. Gezen de yabancı, çalışan da yabancı. Tüm dünyaca övülen meşhur Çek ablalarını da görememiş olmanın buhranıyla eve dönüş yoluna geçtim. Dönüşte hava karardığı için metroyla döndüm. Bana hangi hattı kullanacağımı ve ineceğim durağı yazmışlardı ama buna rağmen baya zorlandım.

Tren bileti metro girişinde sarı bir otomattan alınıyor ama bir türlü bileti alamadım. Yardım edecek birini de bulamadım. Başlangıç yeri, bitiş yeri giriyorsun ama ineceğim durağı bulamadım bir türlü. En sonunda görevliyi zorla bana yardım etmesi için ikna edebildim sadflksa. Trene bindiğimde hava kararıyordu, indiğimde kararmıştı. Nerede olduğumu kestirmek biraz zor oldu ama birkaç başarısız denemeden sonra evi bulabildim sdkfds. Eve giderken de birkaç bira aldım. Marketler poşet konusunda çok cimri. “Ablacım bisikletle gidicem, inat etme, şunları iki poşet yapalım” diyorum, ikametgah vermemek için direnen mahalle muhtarı gibi kaşlarıyla reddediyor beni. Slav inadı tuttu ablanın, vermedi bi poşet daha. Poşet tam patlamak üzereyken buldum evi.

Bira ve  haşhaş sponsorluğunda hayat, evren ve her şey hakkında (42) muhabbetimizi sürdürerek gece ettik.

sjcm0667

Sabah çantalarımı toparladım, kahvaltımızı ettik, uzunca muhabbet ederek öğlen saatlerini bulduk. Gitmem gerekiyordu ama sosyalleşme zehiri yine kanıma karışmıştı. Yol üzerinde uğranabilecek yerler ve yenebilecek yemekler hakkında tavsiyeleri de aldıktan sonra vedalaştık ve tekrar yola koyuldum. Hedefte Kutna Hora üzerinden Brno vardı. Bacaklar pek gitmiyordu ama yeni yollar görülmeli, yeni biralar içilmeliydi.

This Article Has 6 Comments
 1. Andaç diyor ki:

  Ensendeyiz Sayın Kılıçarslan, bilesin!

 2. Seyhan diyor ki:

  Anılarım depreşti 🙁

 3. Tayfun diyor ki:

  moruk shjdfk bayılıyorum yazılarına ya…bisikletimi sırtlayıp geleceğim yanına, fırsat kolluyorum.

 4. Keyif Bisikletçisi diyor ki:

  Valla artık unutmuşken, mezarından dirilen zombi gibi geri geldi yol hikayesi. İyi de oldu; viskinin yanında gideri var 😉

 5. Ottoman empire diyor ki:

  Haşhaş kafası iyidir. Bende Doritos la kullanıyorum.

 6. Evren diyor ki:

  Terliklerine bayıldım sjsksjs :)) valla iyi geldi yazı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir